19. Biennale Sztuki dla Dziecka

 


Słowo

na terytorium

sztuki dla dziecka


2 - 8 czerwca 2013


 

IDEA

19.Biennale to powrót do znanej już na Biennale idei spotkania dziecka i artysty, podczas którego dokonuje się zarówno wzajemna inspiracja jak też współpraca, w ramach której dziecko staje się interpretatorem dzieła artysty, a także oryginalnym twórcą. Jego prace na gorąco mogą być konfrontowane z ideą artysty.

KONSTRUKCJA
1.    19. Biennale-Festiwal poprzedzone jest konferencją naukową, która odbyła się w październiku 2012 roku. Zaprezentowane tam referaty zostaną wydane w kolejnej książce naukowej z serii „Sztuka i Dziecko”, która ukaże się w maju 2013’.
2.    Biennale-Festiwal zaplanowane jest na 7 dni - od 2-8 czerwca 2013r, impreza podsumowująca: Biennale-Finale odbędzie się w październiku 2013’.
3.   Koncepcja programu Biennale opiera się na prezentacji prac dorosłych artystów inspirujących dzieci swoimi pomysłami poprzez: wystawy, spektakle teatralne, koncerty, seanse filmowe itd. Każdemu z tych wydarzeń towarzyszyć będą warsztaty, a także performensy, happeningi, instalacje artystyczne dla dzieci z różnych grup wiekowych, od 2-16 lat.
4.    Imprezy nie odbędą się tym razem w Parku na Cytadeli, ale w dużej mierze w przestrzeniach miasta: w Parku Wilsona, na Placu Wolności, Parku Starego Browaru, w CK ZAMEK, Bibliotece Raczyńskich, Pawilonie Nowa Gazownia, scenach poznańskich teatrów.
5.    Inaczej niż dotąd pomyślana będzie promocja Biennale, która będzie miała charakter artystyczny i połączona będzie z krótkimi happeningami w różnych miejscach obecności dzieci i rodziców.

PROGRAM

SŁOWO USZLACHETNIONE – W KRĘGU POEZJI

Biennale na START! Park pełen poezji!
happening dla dzieci i dorosłych
miejsce: Park Wilsona

Autorka projektu: Agata Felikszewska-Igiel

2 czerwca, niedziela, godz. 12.00-17.00
Park Wilsona

  • GALERIA SŁÓW

Wiersze rosną na drzewach, wiersze rosną wśród palm
W wielu zakątkach parku Wilsona i Palmiarni Poznańskiej będzie można odnaleźć i przeczytać najpiękniejsze wiersze napisanie przez dzieci, wybrane spośród utworów nagrodzonych w szesnastu edycjach konkursów poetyckich zorganizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Poetycki Hyde Park
Wybierz i posłuchaj!
Ulubione dziecięce wiersze zaprezentowane zostaną w różnych miejscach parku przez znanych aktorów scen poznańskich. Atrakcją tego zdarzenia będzie możliwość dokonania przez dzieci osobistego wyboru wierszy.

  • WARSZTATY

Słowa na chodniku
Spacerując po alejkach parkowych, niespodziewanie będzie można odkryć pod stopami wiele słów. Spośród nich trzeba wybrać szczególnie sobie bliskie, a potem wzbogacić je własnym rysunkiem. Malowanie kredą po chodniku to przyjemność nie tylko dla dzieci, a wspólnie stworzony „dywan” ze słów stanie się dla wszystkich kolejną parkową atrakcją.

Słowopłoty
godz. 10.00 i 15.00
WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)

Udział w tych warsztatach pozwoli zapełnić parkowe płoty obrazami-plakatami, na których głównym bohaterem będzie SŁOWO. Plakaty zachęcać będą do odwiedzenia parku, a także stworzą wyjątkową galerię dziecięcej sztuki.

Głuchy telefon
Zdanie szeptane „od ucha do ucha” przekazywane będzie przez długi ciąg publiczności, by w finale trafić do dyrygentki Chóru Dziewczęcego „Skowronki”. Co z tego wyniknie? Zapraszamy na koncert i do wspólnej zabawy.

  • KONCERT

Park Wilsona, muszla koncertowa
Godz. 16.00
Słowa + dźwięki + muzyka = piosenka! Takie równanie zostanie wyśpiewane przez Chór Dziewczęcy „Skowronki” pod kierunkiem Alicji Szelugi podczas koncertu piosenek dawnych i współczesnych.
  

SŁOWO WZBOGACONE – W KRĘGU DŹWIEKÓW I MUZYKI

Spisane okoliczności dorastania
Koncert

PREMIERA
od 8 lat

Po młodzieńcze teksty pisane od 8 roku życia przez Jana Juliana Nowaka sięgnął jego ojciec, lider zespołu Raz, Dwa, Trzy – Adam Nowak. Inspiracją do stworzenia tego koncertu były słowa, którymi młody artysta próbuje opisać świat. Wzbogacone muzyką, która towarzyszy artyście praktycznie od dnia narodzin, zapraszają do bardzo osobistego spotkania.
Jan Julian Nowak – teksty, perkusja
Adam Nowak – kompozytor, śpiew, gitary
Karim Martusewicz – kierownik muzyczny, kompozytor, basista

Sala Wielka, CK Zamek
3 czerwca, poniedziałek, godz. 17.30
BILETY 20 zł

Słowoświaty
Koncert multimedialny

PREMIERA
od 9 lat
 
Muzyczna wędrówka w przestrzeni i czasie przez konstelacje słowno-muzycznych środków wyrazu. Posługując się współczesnym, zrozumiałym językiem muzycznym, kompozytor potrafi jednocześnie nadać słowom praktycznie dowolną, wybraną przez siebie formę: piosenki poetyckiej, arii operowej, monofonii ornamentalnej i polifonii modalnej, hip-hopu, muzyki ilustracyjnej i konkretnej, eksperymentalnej gry słownej czy wreszcie czegoś, co można by nazwać mianem social network music. Narracja koncertu ma charakter multimedialny.

Jarosław Kordaczuk – kompozytor
Adam Smoczyński – artysta multimedialny
Wykonawcy: Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma, Basia Raduszkiewicz, Kwartet Złotnicki, Aulos Kwartet, Jacek Skowroński, Andrzej Marszałek, Jakub „Zgas” Żmijowski oraz Jarosław Kordaczuk

Sala Wielka, CK Zamek
4 czerwca, wtorek, godz. 17.30
5 czerwca, środa, godz. 11.00
BILETY 15 zł

Kłębuszek
PREMIERA
4-5 lat

Multimedialna przygoda muzyczna zrealizowana w ramach cyklu Poznawać świat muzyką, przeznaczonego dla dzieci przedszkolnych. Udział w niej wezmą: fortepian preparowany, improwizujący pianista wzbogacający muzykę o transformacje elektroniczne, animatorka i dzieci. Działaniom towarzyszyć będą projekcje wideo wprowadzające nastrój tajemnicy i zabawy.

Dobromiła Jaskot – kompozytorka

Rafał Zapała pianista
Agnieszka Cienciała – animatorka sztuki
Sylwester Łuczak – wizualizacje
3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00, 17.30
BILETY 10 zł

W jakim morze jest humorze?
PREMIERA
4-5 lat
 
Przygoda muzyczna z cyklu Poznawać świat muzyką, z udziałem wyjątkowego instrumentu, harfy celtyckiej. Dzięki muzyce, scenografii i efektom wizualnym dzieci przeniosą się na piaszczystą plażę oraz w morskie głębiny, dokonując niecodziennych odkryć związanych z poznawanym instrumentem i muzyką.

Sebastian Ładyżyński – kompozycje muzyczne, wizualizacje, realizacja dźwięku i obrazu
Maria Winiarska, Natalia Adamczyk – animatorki publiczności
Sala 213, CK Zamek
4 czerwca, wtorek, godz. 17.30
5 czerwca, środa, godz. 9.00, 11.00
BILETY 10 zł

   

SŁOWO W KRĘGU MULTIMEDIÓW

Animowane wiersze
8-12 lat

Na dużym ekranie ożyją wiersze, pochodzące z różnych stron świata, które były inspiracją do powstania najpiękniejszych filmów animowanych dla dzieci. Animacje przenoszą słowa bezpośrednio na obraz, traktują je symbolicznie lub swobodnie interpretują, starając się oddać charakter i nastrój wiersza.
2 czerwca, niedziela, godz.10.00
3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00 i 11.00
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00 i 11.00
BILETY 5 zł

Zrobię to sam

Po seansie dzieci zaproszone zostaną do zabawy, podczas której każdy z uczestników dokona samodzielnego przekładu krótkiego wiersza (haiku) na obraz.

po zakończeniu seansu
ZAPISY

Bajki Pana Tuwima
od 8 lat

W Roku Juliana Tuwima warto zobaczyć ten unikalny zestaw krótkometrażowych filmów animowanych, w którym znalazły się obrazy stworzone do znanych wierszy poety, pisanych dla dzieci. Niektóre z nich to: Pan Maluśkiewicz i wieloryb w reż. Wacława Wajsera (1958 r.), Lokomotywa w reż. Lechosława Marszałka (1957) oraz Cuda i dziwy w reż. Macieja Ćwieka (1988). Słowa mistrza w pięknej oprawie plastycznej bawią także dziś!

5 czerwca, środa, godz. 9.00
BILETY 5 zł

Wspaniali Jubilaci
od 7 lat

Z okazji jubileuszu Biennale przypominamy najpiękniejsze filmy animowane nagrodzone na III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 1973 r. – I Biennale Sztuki dla Dziecka. Kolorowe koła, czarodziejskie trójkąty, czarna krowa w kropki bordo, Bolek i Lolek, to tylko niektórzy bohaterowie tych bajek, powstałych w złotym okresie polskiej animacji.

2 czerwca, niedziela, godz.12.00
BILETY 5 zł


Sekret Eleonory
od 6 lat
reżyseria: Dominique Monfery
Francja, Włochy 2009, 76'

Samodzielne wkroczenie do świata słów i książek jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka, również małego Nataniela, bohatera filmu, dla którego samo opanowanie umiejętności czytania jest dużym wyzwaniem. Gdy niespodziewanie zostaje spadkobiercą magicznej biblioteki, znajomość liter okazuje się niezbędna, by ocalić mieszkających w niej bohaterów najsłynniejszych bajek i baśni. Niebanalna i ujmująca opowieść o tym, co w książkach najpiękniejsze.

6 czerwca, czwartek, godz. 9.00
BILETY 5 zł

Sekret księgi z Kells
od 10 lat
reżyseria: Tomm Moore, Nora Twomey
Irlandia, Belgia, Francja 2009, 75’

O sile pisma i ilustracji, a także o przyjaźni i odpowiedzialności, opowiada emocjonujący i pełen przygód „Sekret księgi z Kells”. Przepiękny graficznie, wielokrotnie nagradzany film pokazuje, jak słowa spisane na papierze stają się inspiracją do odkrywania i poznawania świata.

6 czerwca, czwartek, godz. 11.00
BILETY 5 zł

Motyle
od 12 lat
reżyseria: Janusz Nasfeter
Polska 1973, 79’

Dzięki filmowi sprzed 40 lat młodzi widzowie przeniosą się do czasu, w którym odbyło się I Biennale Sztuki dla Dziecka i jego uczestnicy oglądali Motyle również w Kinie Pałacowym, które dziś wygląda zupełnie inaczej. Przekonamy się, że mądra i poruszająca opowieść o wakacjach, dorastaniu i pierwszej miłości jest uniwersalna na tyle, by trafić także do współczesnej młodzieży.
Motyle otrzymały Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w 1973 r., który odbył się w Poznaniu ramach I Biennale Sztuki dla Dziecka.

2 czerwca, niedziela, godz. 17.00
BILETY 5 zł

Instrumenty do pisania
warsztaty animacji i realizacji dźwięku
7-12 lat

Różnorodne narzędzia służące do pisania staną się w czasie warsztatów instrumentami dla niecodziennej dziecięcej orkiestry. Dzieci nie tylko będą uczyły się wytwarzania dźwięków z przedmiotów, którymi można pisać, ale również będą je animowały, tworząc impresyjne, abstrakcyjne obrazy filmowe. Wspólne eksperymentowanie włoskich artystów i uczestników przyniesie nowe połączenia pomiędzy językami włoskim i polskim zarówno w formie dźwiękowej, jak i pisanej.
Autorzy projektu: grupa OTTOmani Laboratoria (Bolonia, Włochy)

Sala Prób, CK Zamek

3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00 – warsztat animacji
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00 – warsztat animacji
5 czerwca, środa, godz. 9.00 – warsztat animacji
7 czerwca, piątek, godz. 9.00 – warsztat realizacji dźwięku
ZAPISY
 
Kropki, dźwięki, przecinki i literki
Seans muzyczno-mutimedialny
 
Prezentacja rezultatów warsztatu prowadzonego przez bolońską grupę OTTOmani Laboratoria, której towarzyszyć będzie muzyka „na żywo”, tworzona przez artystów i dzieci za pomocą „instrumentów do pisania”.
 
Autorzy projektu: grupa OTTOmani Laboratoria (Bolonia, Włochy)

CK Zamek
8 czerwca, sobota, godz. 17.30
ZAPROSZENIA DLA UCZESTNIKÓW

   

SŁOWO… MIĘDZY TEKSTEM A OBRAZEM

Słowo w przestrzeni – Zamieszkaj w bajce
od 8 lat

W stworzonej przez artystkę interaktywnej przestrzeni dzieci będą mogły podążać za głównym bohaterem prezentowanej im bajki, wykorzystując nie tylko zmysł słuchu czy wzroku, ale i węchu, a nawet dotyku. Obiekty umieszczone w siedmiu dużych akwariach wytworzą efekt zaskoczenia, zadziałają skojarzeniowo, dając dziecięcej wyobraźni dodatkowy bodziec dla własnego przetwarzania i interpretowania historii.
Instalacja wzbogacona jest o elementy umożliwiające uczestnictwo dzieci niewidomych i niesłyszących.
 
Autorka projektu: Małgorzata Dawidek Gryglicka

Sala 102, CK Zamek
3–8 czerwca, poniedziałek – sobota, godz. 9.00 – 19.00
WSTĘP WOLNY

Niekończąca się opowieść na trzynastu bohaterów i kawałek sznurka
11-14 lat
 
Zabawa nawiązująca do wystawy Słowo w przestrzeni – zamieszkaj w bajce. Jej celem jest uruchomienie procesu twórczego (mającego charakter hipertekstowy) w kierunku wykreowania przez wszystkich uczestników jednej, wspólnej opowieści.
Rejestracja dźwiękowa, fotograficzna i filmowa pozwoli uchwycić proces budowania opowieści oraz stworzyć krótki film przedstawiający kolejne etapy pracy.

Sala 103, CK Zamek
3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00 i 17.00
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00 i 17.00
5 czerwca, środa, godz. 9.00 i 17.00
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00 i 17.00
7 czerwca, piątek, godz.9.00 i 17.00
ZAPISY

Słowo zamiast oczu
warsztaty audiodeskrypcji
11-13 lat
 
Warsztat edukacyjny mający na celu zapoznanie dzieci z problemami osób niewidomych. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest audiodeskrypcja i jak za jej pomocą ludziom cierpiącym na schorzenia wzroku umożliwia się odbieranie filmów, spektakli teatralnych oraz eksponatów w muzeach. Dzieci spróbują także swoich sił jako audiodeskryptorzy.
 
Autorzy projektu: Anna Jankowska i Przemysław Zdrok

Bawialnia, CK Zamek
3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00
5 czerwca, środa, godz. 9.00
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00
ZAPISY

Teatr z głośnika
warsztat radiowy
11-13 lat

Istotą zajęć jest zapoznanie dzieci z ostatnich klas szkoły podstawowej ze specyfiką słuchowiska radiowego, w którym słowo pełni rolę wiodącą. Uczestnicy przejdą pełny cykl przygotowań produkcyjnych teatru radiowego oraz sprawdzą się jako aktorzy w przygotowanym przez siebie krótkim słuchowisku.

Prowadzenie: Robert Mirzyński
Siedziba Radia Merkury
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00
5 czerwca, środa, godz. 9.00
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00
7 czerwca, piątek, godz. 9.00
ZAPISY

   

SŁOWO W AKCJI – W KRĘGU TEATRU

Opowiadacze historii podejmują indywidualną aktywność twórczą inspirowaną dawnymi praktykami opowiadania. Źródłem opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur, a także historie autorskie. Spotkanie z opowiadaczami historii to forma widowiska narracyjnego, podczas którego można poznać inne kultury, czasem również dzięki zastosowaniu ciekawych instrumentów.

  • ZAPRASZAM DO ŚWIATA BAJEK!

Michał Malinowski, założyciel Muzeum Bajek w Konstancinie-Jeziornej

Bajki Czekoladowego Jeziora
5-7 lat

Michał Malinowski rozbudzi apetyt dzieci na bajkową podróż do krainy Czekoladowego Jeziora. Można w niej pysznie marzyć, rozwijając przy tym wyobraźnię i kreatywność dzieci.

3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00
5 czerwca, środa, godz. 11.00
ZAPISY

Drzewo Bajkowych Słów
8-12 lat

Odkrywanie mądrości drzemiących w tradycyjnych opowieściach hinduskich i afrykańskich będzie możliwe dzięki Michałowi Malinowskiemu, który zabierze widzów w intrygującą podróż. Dobro i zło będą podczas niej toczyć zażartą walkę o serce człowieka, najodważniejszy wojownik odeprze atak smoków i potworów, a zwierzęta pozostaną wierne swej naturze.

3 czerwca, poniedziałek, godz. 12.00
4 czerwca, wtorek, godz.12.00
ZAPISY

5 czerwca, środa, godz. 17.00 WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)

Tworzenie słowem
5-12 lat

Warsztaty prowadzone przez Michała Malinowskiego dotyczą pracy nad strukturą, treścią i przekazem opowiadanej historii. Uczestnicy dowiedzą się, jak ważne jest wykorzystanie gestu, głosu, postawy ciała, kontakt ze słuchaczem i odniesienie do przestrzeni, w której się opowiada.

Warsztaty po przedstawieniach – Bajki Czekoladowego Jeziora i Drzewo Bajkowych Słów wyłącznie dla grup zgłoszonych wcześniej.
ZAPISY

5 czerwca, środa godz. 17.00 – WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)

Klocki MuBaBaO
zabawa towarzysząca
od 4 lat

Klocki MuBaBaO to pomysł na twórczą zabawę edukacyjną. Konstruowanie nowych obiektów i kształtów niesie nieodpartą chęć nazywania i poszukiwania odniesienia w słowie. Pasja tworzenia, szukanie kreatywnych rozwiązań i radość w budowaniu z klocków mogą być działaniem rozwijającym wyobraźnię dzieci i towarzyszących im dorosłych. Z trzech klocków można zbudować małą wieżę, z dwudziestu niewielki domek, z tysiąca – ważne słowo. A co można zbudować z miliona klocków? I jak to nazwać?

2–8 czerwca, niedziela – sobota, godz. 10.00-18.00
WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)


  • "STUDNIA O" PREZENTUJE


Jak mama została Indianką
7-11 lat
Beata Frankowska opowie o tym, jak mały chłopiec Ulf zostaje Indianinem i wyzwala swoją mamę od codziennych obowiązków. W historię, inspirowaną książką Ulfa Starka „Jak mama została Indianką”, wplecione są oryginalne opowieści indiańskie: skąd się wziął ogień na świecie i dlaczego robaczek świętojański świeci w ciemności. Rytmy i pieśni indiańskie towarzyszące opowieści zachęcą do wspólnego śpiewania, klaskania i tańca.

7 czerwca, piątek, godz.9.00, ZAPISY
godz.17.30, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
8 czerwca, sobota, godz. 11.00, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
 
Jabłonka
4-7 lat

Małgorzata Litwinowicz-Droździel, artystka Studni O., odwoła się do sceny znanej z malarstwa – ludzi tańczących wokół drzewa rosnącego pośrodku ogrodu. Sięgnie po opowieści i pieśni z różnych tradycji – litewskiej, polskiej i ukraińskiej, by znaleźć się ponownie w tym kręgu. Opowie przedszkolakom, o czym szumi tam drzewko srebrne, gadająca lipka, co tam śpiewa sołodeńka jabłoneczka, co mówi jaworowa świstawka.

7 czerwca, piątek, godz. 9.00, ZAPISY

Pan Kaddu i inne historie
7-15 lat

Historie zaprezentowane zostaną przez charyzmatycznego opowiadacza historii Tuupa (Godfreya Duncana, Gujana/Wielka Brytania), poetę-improwizatora i wokalistę legendarnego zespołu Transglobal Underground. Symultanicznego tłumaczenia na żywo, na język polski, podejmą się członkowie Grupy Studnia O.

7 czerwca, piątek, godz.12.00, ZAPISY
godz. 17.30, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
8 czerwca, sobota, godz. 14.00, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)

Opowieści z krainy kwantów
12-15 lat
Opowieści zainspirowane odkryciami współczesnej fizyki przedstawi Jarosław Kaczmarek. W swoich historiach, nawiązujących do poetyki „Bajek robotów” Stanisława Lema, zada zaskakujące pytania: czy możemy odwrócić strzałkę czasu i co z tego wyniknie, czy to entropia jest winna temu, że w pokoju mamy bałagan, czy możliwe jest bycie w dwóch miejscach jednocześnie?... i spróbuje znaleźć na nie odpowiedzi.

7 czerwca, piątek, godz.12.00, ZAPISY
godz.17.30, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
8 czerwca, sobota, godz. 14.00, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)

Orientalny dywan bajek
4-7 lat
Agnieszka Ay en Kaim przywoła orientalną konwencję zbioru krótkich historyjek, w których przewodnim motywem będzie różnie rozumiana droga do szczęścia. Opowiastki te zamkną się w szkatułkowej strukturze bajki w bajce.

8 czerwca, sobota, godz. 11.00, WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
 
Wielki finał Studni O.

Tuup i 1000 pomyłek Hodży Nassreddina
b/o

Grupa opowiadaczy zaprosi uczestników do aktywnego udziału w widowisku, będącym wielogłosowym jarmarkiem opowieści o Hodży Nassreddinie – mądrym głupcu, głupim mędrcu. Opowieści przewrotne i dowcipne, oparte na paradoksie, inteligentne i zabawne. Spotkanie kultur, języków, pojedynek na historie.

8 czerwca, sobota, godz. 17.30
WSTĘP WOLNY

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (Warszawa)
6-9 lat
 
Spektakl powstał z inspiracji i fascynacji autorek twórczością i filozofią wybitnego polskiego reżysera teatralnego Jana Dormana. Istotą tego wydarzenia, opartego na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu młodzi widzowie odbiorą pierwszą, niekonwencjonalną lekcję teatralnej umowności.
 
Reżyseria – Justyna Sobczyk
Dramaturgia – Justyna Lipko-Konieczna

Pawilon Nowa Gazownia
3 czerwca, poniedziałek, godz. 11.00 i 17.30
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00 i 11.00
BILETY 15 zł

Maszyna do opowiadania bajek
Teatr Pinokio (Łódź)
6-10 lat

Maszyna do opowiadania bajek to nowatorski projekt będący połączeniem doświadczeń teatru improwizowanego, teatru lalek oraz tradycji opowiadania historii. Wydarzenie niemające precedensu w polskim teatrze dla dzieci opiera się na współkreacji i współuczestnictwie widza w procesie tworzenia historii. Poprzez udział w cyklu warsztatów z mistrzami opowieści, improwizacji teatralnych i muzycznych oraz działań performatywnych aktorzy Teatru Pinokio wypracowali formułę wydarzenia, podczas którego z pomocą publiczności i różnorodnych środków ekspresji powstają serie zupełnie nowych bajek.
Twórcy projektu: Michał Malinowski, Przemysław Buksiński, Paweł Romańczuk, Konrad Dworakowski

Teatr Polski, Malarnia
3 czerwca, poniedziałek, godz. 17.30
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00 i 11.00
BILETY 15 zł

Gra
Studio Teatralne Blum (Poznań)
2-6 lat

Spektakl dla najnajmłodszych widzów inspirowany twórczością Krystyny Miłobędzkiej.

Na czym polega istota dziecięcej zabawy? Na twórczym i kreatywnym stosunku do rzeczywistości? Na znajdowaniu innych, na znajdowaniu siebie, na odkrywaniu siebie w innych i innych w sobie? Gra nie ma końca, czasem nie ma początku, trwa, dzieje się. Zaskakuje.
Reżyseria: Lucyna Winkel, Katrzyna Pawłowska

Teatr Polski, Malarnia
5 czerwca, środa, godz. 9.00, 11.00, 17.30
BILETY 15 zł

Chodź na słówko
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
8-12 lat
 
Przedstawienie w niebanalny sposób wprowadza w tajniki języka, humorystycznie pokazuje znaczenie słowa, sylaby bądź pojedynczej głoski, tak potrzebnych w budowaniu znaczeń. Jest to połączenie zabawy z nauką, uruchamiające wyobraźnię, skojarzenia, słowotwórczą inwencję młodych widzów.
 
Tekst: Malina Prześluga
Reżyseria: Jerzy Moszkowicz
  
Teatr Nowy, Scena Nowa
5 czerwca, środa, godz. 10.00, 12.00 i 17.00
BILETY 15 zł (dostępne tylko w kasie Teatru Nowego)

Nusia i wilki
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
od 4 lat

„Bo Nusia taka właśnie jest. Prawie wszystkiego się boi”. Czy na pewno wszystkiego? A co się stanie, gdy dziewczynka zgubi się w lesie i spotka tam... wilki?
Spektakl jest prapremierową, autorską adaptacją sceniczną pierwszej książki z bardzo popularnej serii o Nusi, szwedzkiej autorki Pii Lindenbaum.
Po sobotnim spektaklu odbędzie się spotkanie z autorką serii książek o Nusi – Piją Lindenbaum oraz reżyserem przedstawienia – Robertem Jaroszem.

Teatr Polski, Malarnia
7 czerwca, piątek, godz. 11.00 i 17.30
8 czerwca, sobota, godz. 11.00, godz. 12.00 - spotkanie
BILETY 15 zł

Po nitce do kłębka
6-9 lat

Warsztaty poetycko-teatralne, w trakcie których dzieci wyruszą w głąb twórczości Krystyny Miłobędzkiej, poznają różne zabawy słowne, gry teatralne oraz ćwiczenia rytmiczne. Metodą skojarzeń i improwizacji tworzyć będą kolaże językowe, z których powstaną każdorazowo nowe, ciekawe, własne wierszyki.
Prowadzenie: Anna Rozmianiec

4 czerwca, wtorek, godz. 9.00, 11.00, 17.30
ZAPISY

   

SŁOWO PRZECHOWYWANE – TAJEMNICE BIBLIOTEKI

Nowe życie książki
3-12 lat
   
Instalacja artystyczna łącząca gry zręcznościowe ze zmodyfikowana ideą bookcrossingu. Dzieci będą wymieniały książki przyniesione przez siebie na ukryte w obiektach zaprojektowanych przez Dominika Górskiego. Odebranie nowej-starej książki będzie wymagało wysiłku, ale dostarczy również sporo zabawy i... książkowych prezentów. Czas na porządki w domowych bibliotekach!

3–8 czerwca, poniedziałek – sobota, godz. 9.00-13.00, 14.00-18.00
WSTĘP WOLNY
warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki na wymianę

„Kapselek” od kuchni – kulisy powstawania ilustracji
b/o

Wystawa odkryje przed widzami warsztat pracy ilustratora – Roberta Romanowicza. Artysta prezentuje na niej zbudowany od podstaw, a następnie sfotografowany, świat bohaterów książki „Kapselek” Kamila Niewińskiego. Można w nim odnaleźć m.in. miniaturę XIX-wiecznej biblioteki z setkami maleńkich książek, zajrzeć do w pełni wyposażonego domu głównego bohatera, poprzyglądać się rozlicznym elementom aranżacji wnętrz towarzyszącym bohaterom książki: staremu stojącemu zegarowi, filigranowym rzeźbom, miniaturowym obrazom.

3–8 czerwca, poniedziałek – sobota, godz. 9.00-13.00, 14.00-18.00
WSTĘP WOLNY

Wielka księga marzeń
6-12 lat

Warsztaty plastyczne, podczas których dzieci stworzą wielką księgę, a jej strony wypełnią niezwykłymi historiami inspirowanymi swoimi marzeniami. Efekty pracy warsztatowej będzie można podziwiać w holu Biblioteki.

3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00, 17.30
ZAPISY
 
Witamy w Komiksowie
9-12 lat

Warsztat wprowadzi uczestników w tajniki języka i dramaturgii komiksu. Pod okiem profesjonalnego rysownika stworzą własne historyjki obrazkowe, które zapełnią ściany zabytkowej sali Biblioteki.

5 czerwca, środa, godz. 17.30
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00, 11.00
ZAPISY

Cynamon i Trusia
warsztaty poetyckie
3-6 lat

Spotkanie z książkami dla dzieci autorstwa Ulfa Starka, zabawnie zilustrowanymi przez Charlottę Ramel. Trochę rymowania, dużo śmiechu – i po chwili wszyscy znają się od stóp do głów, wiedzą, gdzie podziało się lato i czym są radość i złość.
Prowadzenie: Małgorzata Swędrowska
5 czerwca, środa, godz. 17.30
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00 i 11.00
ZAPISY

Opakowania dla słów
warsztaty projektowania
6-12 lat

Jak sobie poradzić ze słowami, których znaczenia nie rozumiemy? Można się nimi pobawić! Jakie skojarzenia budzą? Jak je poprawnie zapisać? Uczestnicy zabawią się w projektantów, którzy stworzą niesamowite opakowania dla słów mniej lub bardziej znanych. Posłużą się materiałami „śmieciowymi”: różnorodnymi pudełkami, kubeczkami, rurkami oraz gazetami i magazynami.
Prowadzenie: 3D, czyli Dizajn Dla Dzieci.
6 czerwca, czwartek, godz. 17.30
7 czerwca, piątek, godz. 9.00 i 11.00
ZAPISY

Na tropie zapomnianych słów
gra warsztatowa
9-11 lat

W zakamarkach wielkiej biblioteki kryją się tysiące słów, a my zapraszamy do poszukiwań tych wybranych, rzadko wymawianych. W starych księgach istnieją słowa, których znaczenia niełatwo się domyślić, bo były używane dawno temu. Uczestnicy warsztatów być może odnajdą trop zapomnianych słów i spacerując po bibliotece przypomną ich brzmienie, sens i znaczenie.
Prowadzenie: Agnieszka Cienciała
6 czerwca, czwartek, godz. 17.30
7 czerwca, piątek, godz. 9.00, 11.00
ZAPISY

Kiermasz dobrej literatury dla dzieci
 
Podczas kiermaszu na placu Wolności rodzice będą mogli zaopatrzyć swoje dzieci w wartościowe i piękne pozycje wydawnicze, specjalnie wyselekcjonowane dla uczestników Biennale.
 
7 czerwca, piątek, godz. 15.00-19.00
8 czerwca, sobota, godz. 10.00-19.00

Oto Bajka!
rodzinne spotkanie warsztatowe
6-9 lat

Rodzinne spotkanie z Maliną Prześlugą (dramatopisarką i bajkopisarką) i Robertem Romanowiczem (ilustratorem), podczas którego artyści odsłonią kulisy swojego artystycznego warsztatu i zaproszą widownię do współtworzenia całkiem nowej, ilustrowanej historii.

8 czerwca, sobota, godz. 14.30, 17.30
BILETY 5 zł

Maraton czytania bajek
6-9 lat

Maraton poprowadzą aktorzy scen poznańskich, którzy zaproszą artystów, a także rodziców do wspólnego czytania bajek. Maraton będzie okazją do spotkania i posłuchania niezwykłych gości. Jakich? Niespodzianka!

8 czerwca, sobota, godz. 11.00 – 15.00
WSTĘP WOLNY

   

OD LITERY DO SŁOWA, OD SŁOWA DO OBRAZU

Z liter słowa
warsztaty typograficzne
od 8 lat
 
Program warsztatów obejmuje prezentację i druk z oryginalnych drewnianych matryc drukarskich pochodzących z Chin, Japonii i Tybetu. Dzieci poznają ideę druku ruchomą czcionką używaną w Azji i w Europie od czasów Gutenberga. Zapoznają się z przyrządem do odlewania ruchomych czcionek i wydrukują tekst na replice prasy drukarskiej.
Prowadzenie: Agata Dworzak-Subocz i Dariusz Subocz

3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00, 17.00
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00, 11.00, 17.00
5 czerwca, środa, godz. 9.00, 11.00, 17.00
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00, 11.00, 17.00
7 czerwca, piątek, godz. 9.00, 11.00, 17.00
ZAPISY

Moje Abc
warsztaty komputerowego projektowania liter
12-16 lat

Litery i słowa są inspirującym zjawiskiem wizualnym, oddziałującym na sferę emocji. Komputer natomiast może być świetnym narzędziem kreatywnej zabawy. Uczestnicy warsztatów zaprojektują kształt poszczególnych liter, które utworzą unikalny font, czyli nowy krój pisma. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o darmową aplikację Font Struci, która będzie udostępniona również na stronie internetowej Biennale, umożliwiając dzieciom dalszą zabawę w domu.
 
Prowadzenie: Viktoriya Grabowska

3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00, 11.00
5 czerwca, środa, godz. 9.00, 11.00
ZAPISY

   

SŁOWO – W KRĘGU HUMORU I ZABAWY

Bez wąsów
Kabaret Hrabi

PREMIERA
od 8 lat

Artyści Kabaretu Hrabi dostrzegli, że dzieci są wyjątkowym odbiorcą specyficznego żartu, a środki wyrazu, pewniaki dla widowni dorosłej, są dla nich kompletnie niewystarczające. Podjęli wyzwanie stworzenia specjalnego programu kabaretowego dla tych niezwykle wymagających adresatów. Próbują przenieść się do świata dziecięcej wyobraźni i jednocześnie skonfrontować ze specyficznym poczuciem humoru bardzo młodej widowni.
Scena na Piętrze
7 czerwca, piątek, godz. 10.00 i 17.30
BILETY 20 zł

    

SŁOWO W PRZESTRZENI MIASTA

Słowopłoty
warsztaty i ekspozycja
od 8 do 16 lat

Pierwsze prace w ramach projektu powstały jeszcze przed Biennale, podczas zajęć prowadzonych przez animatorów sztuki w różnych miastach Polski. Najciekawsze z nich, wyeksponowane przy bramach wejściowych Parku Wilsona, będą inspiracją i zaproszeniem do dalszych działań w trakcie imprezy, już w Poznaniu. Dzieci stworzą kolejne obrazy-plakaty, które dopełnią niezwykłą parkową galerię.

Autor projektu: Tadeusz Wieczorek
Prowadzący: Dawid Szafrański, Bogumiła Kuźnicka, Izabela Jędrulak-Mocur

Park Wilsona
3 czerwca, poniedziałek, godz. 9.00, 12.00 – ZAPISY, 17.00 – WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
4 czerwca, wtorek, godz. 9.00, 12.00 – ZAPISY, 17.00 – WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)

ARTFABET, czyli od słowa do słowa
plenerowa instalacja artystyczna
warsztaty
od 8 do 16 lat

Artfabet jest twórczą wędrówką między słowami w poszukiwaniu znaczeń i skojarzeń. Podróżując przez Artfabet, uczestnicy będą mogli: poznawać słowa i ich znaczenia, chwytać słowa, bawić się słowami, wymieniać się słowami, wymyślać, wytwarzać nowe słowa, zastępować słowa, kojarzyć słowa, wykrzyczeć, wytańczyć, wyrysować lub wymalować słowa, chwalić się słowami, zamieniać słowa na znaki, dźwięki, gesty, zbierać słowa, podróżować bez słów...
 
Autor projektu: Krzysztof Wosik
Prowadzący: Agata Bończak, Monika Goetzendorf-Grabowska, Lucyna Kaczmarkiewicz, Barbara Kaczorowska, Małgorzata Kalinowska, Lucilla Kossowska, Sebastian Moń, Beata Marcinkowska, Martyna Nowak, Marta Tracewska, Kamila Tworek, Tadeusz Wieczorek, Krzysztof Wosik.

Park Starego Browaru
5 czerwca, środa, godz. 9.00, 12.00 – ZAPISY; 17.00 – WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
6 czerwca, czwartek, godz. 9.00, 12.00 – ZAPISY; 17.00 – WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
7 czerwca, piątek, godz. 9.00, 12.00 – ZAPISY; 17.00 – WSTĘP WOLNY (możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca)
 
10 najważniejszych słów
instalacja plenerowa
b/o

Na stronie internetowej Biennale przeprowadzony został plebiscyt, którego celem było wyłonienie 10 najważniejszych zdaniem dzieci słów. „Zwycięzcy” – czyli słowa, które zdobyły największą ilość głosów, zostaną zaprezentowane w postaci instalacji plenerowej na placu Wolności. Ich kształt i kolor zaprojektują dzieci.

Autorzy projektów słów: dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 78 z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu
Autor projektu: Agnieszka Krajewska
Prowadzenie warsztatu projektowania: Maja Piskorska
Aranżacja instalacji: Jakub Psuja

plac Wolności
28 maja–8 czerwca – ekspozycja

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

IMPREZA TOWARZYSZĄCA

Lutosławski dla dzieci
IMPREZA TOWARZYSZĄCA
od 7 lat

Koncert w 100-lecie urodzin kompozytora PREMIERA
 
Uroczystości jubileuszowe wybitnego polskiego kompozytora nie zawsze muszą być bardzo poważnym wydarzeniem. Okazuje się, że Witold Lutosławski, znany na całym świecie twórca wybitnych kompozycji dla dorosłych, napisał także całkiem sporo kompozycji dla dzieci, w tym także piosenki do wierszy Juliana Tuwima. Dzięki młodości, energii twórczej i urokowi wszystkich wykonawców tego koncertu, jakimi są wokalistka Dorota Miśkiewicz i artyści z zespołu Kwadrofonik, powstanie premierowy koncert piosenek Witolda Lutosławskiego. Znana VJ-ka Jagoda Chalcińska poprzez wizualizacje przybliży postać kompozytora oraz zinterpretuje wiersze poety.
Zachęcamy, by w oczekiwaniu na koncert przedstawić dzieciom sylwetkę Witolda Lutosławskiego, korzystając z materiałów zamieszczonych w „Kąciku dziecięcym” na stronie internetowej Biennale. www.biennaledladziecka.pl
 
Autorka koncertu: Hanna Gawrońska
Współpraca merytoryczna: Danuta Gwizdalanka, Sylwia Kuczyńska
Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz
Zespół Kwadrofonik w składzie: Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne
Sala Wielka, CK Zamek
6 czerwca, czwartek, godz. 17.30
BILETY 20 zł

KURATOR

Hanna Gawrońska, hgawronska@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 75, 61 646 53 01