11. Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Piłka w kieszeni Vincenta

śr., 09/05/2012 do sob., 12/05/2012

Malowanie, rysowanie, konstruowanie, zabawy z dźwiękiem i ruchem - tego mogą spodziewać się uczestnicy warsztatów artystycznych organizowanych w maju przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W przededniu Euro 2012 twórcze zabawy będą nawiązywały do kultury futbolu. Celem projektu jest upowszechnianie relacji między sztuką i sportem oraz zwrócenie uwagi na jego humanistyczne aspekty. Zajęcia poprowadzą młodzi artyści z całej Polski i z zagranicy. Cykl warsztatów zakończy się 12 maja rodzinnym piknikiem artystycznym, który wypełnią zarówno działania twórcze jak i zabawy z piłką, z udziałem artystów i futbolistów.

 Piłka nożna to najbardziej powszechna, popularna i ogólnodostępna dziedzina rozrywki. W ciągu dwudziestego stulecia futbol zawojował świat. Gromadzi codziennie miliony spektatorów we wszystkich, nawet najodleglejszych zakamarkach globu. Wierzymy, iż obraz sportu w sztuce pomaga zrozumieć młodym ludziom, że kultura fizyczna nie powinna być oddzielana od duchowej, że gra, sportowe współzawodnictwo powinno iść w parze z podstawowymi wartościami, takimi jak przyjaźń, tolerancja, czy zasada uczciwej rywalizacji. Zbliżające się Mistrzostwa Euro 2012 wzbudzają wiele emocji. To wydarzenie nie tylko sportowe. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem, które pobudza wyobraźnię ludzi na różne sposoby. A zatem to doskonały czas, aby przywołać kulturowe aspekty sportu, dzisiaj zmarginalizowane, takie jak jego relacje ze sztuką i zabawą. Dlatego Centrum Sztuki Dziecka tematem tegorocznej Kieszeni Vincenta, corocznego projektu warsztatów i zabaw twórczych dla dzieci, uczyniło piłkę nożną. Sztuka pobudza kreatywne myślenie i rozwija wyobraźnię, kształtuje postawy twórcze. W połączeniu ze sportem, który umożliwia działanie w grupie, rywalizację i aktywne spędzenie czasu, przynosi to ciekawą formę niecodziennej zabawy. Zwracamy się tym samym do antycznej tradycji, która piękno człowieka znajdywała w harmonijnym połączeniu ciała i ducha. Proponujemy, aby chociaż na chwilę zapomnieć o wielkim turnieju i stadionach gromadzących po kilkadziesiąt tysięcy ludzi, o super golach i milionach wydawanych na transfery. Zapraszamy za to na piękne łąki parku na Cytadeli, do dziecięcej zabawy, w której futbol stanie się inspiracja dla sztuki, a sztuka ukaże nieco inne oblicze futbolu. Trzydniowe warsztaty, prowadzone przez młodych artystów z Polski i z zagranicy zakończy piknik artystyczny, na którym dzieci będą mogły zarówno tworzyć jak i pobawić się grą w piłkę za znanymi zawodnikami.

Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka

  •  Warsztaty i zabawy twórcze 

W dniach 9 – 11 maja zapraszamy dzieci szkolne (w grupach zorganizowanych) do udziału w warsztatach artystycznych poświęconych tematom związanym z piłką nożną. Każdego dnia, o godzinie 9.30 wszyscy uczestnicy blisko 20 odbywających się równolegle warsztatów rozpoczną działania od specjalnie przygotowanej „rozgrzewki” z elementami tańca i futbolu, którą poprowadzi tancerka Dominika Jaszyk. Zajęcia twórcze poprowadzą studenci wydziałów edukacji artystycznej wyższych uczelni z Polski oraz z Czech i Słowacji. Powstałe na nich prace będą eksponowane w pięknych przestrzeniach cytadelowego parku. Znany muzyk i animator Ryszard Bazarnik wraz z Izą Kowalewską poprowadzą warsztaty artystycznego dopingu oparte na muzyce stadionów z całego świata. Na bębnach będzie można ćwiczyć doping pod kierunkiem poznańskich perkusistów, Rafała Igiela i Ryszarda Radoma. Warsztat „Wiersze na stadionie” poprowadzą poeci i pisarze. Na zajęciach filmowych powstaną piłkarskie animacje realizowane w technice wycinankowej i pikselacji. Łącznie na warsztatach w tych dniach przygotowaliśmy miejsce dla blisko 1.200 uczestników.

  •  Piknik z piłką w kieszeni Vincenta

12 maja, w godzinach 14.00 – 18.00 w parku na Cytadeli, na łące przy Dzwonie Pokoju, odbędzie się piknik artystyczny z piłką w kieszeni Vincenta. Twórcy i organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi (w wieku do 12 lat) do twórczego działania w futbolowych warsztatach artystycznych oraz zabawach z piłką z udziałem znakomitych zawodników i artystów. Swój udział w Pikniku zapowiedzieli między innymi reprezentanci Polski, Bartosz Bosacki i Paweł Wojtala. Będzie można także pograć z mistrzami świata - w piłce guzikowej. Na piknikowej scenie przedstawione zostaną muzyczne rezultaty trzydniowych warsztatów. Zaprezentują się na niej również Ryszard Bazarnik i Iza Kowalewska, a także dziecięce zespoły Łejery i Kapela z Orliczka, wszyscy w niezwykle piłkarskim i sportowym repertuarze. Niesamowity duet Soccer ART, znajdujący się w czołówce światowego free style zademonstruje piłkarską żonglerkę na najwyższym poziomie, a do futbolowego aerobiku zaproszą młodzi sportowcy ze Piłkarskiej Trzynastki. Każdy uczestnik pikniku otrzyma numerowany certyfikat. W finale imprezy wylosowani posiadacze certyfikatów wezmą udział w konkursie „artystycznie” wykonywanych rzutów karnych. Planowane są także inne atrakcje, o których powiadomimy później.

  •  Mam marzenie

Na pikniku prowadzona będzie zbiórka na rzecz fundacji „Mam marzenie” – będziemy starali się spełnić marzenie chorego dziewięcioletniego Tomka, który pragnie zobaczyć mecz Barcelony na Camp Nou i zamienić kilka słów z Leo Messim. Podczas finału pikniku odbędzie się aukcja ciekawych pamiątek futbolowych, z której dochód w całości zostanie przeznaczony również na spełnienie tego marzenia. Pod hasłem „Gramy dla Tomka” odbędą się mini mecze z udziałem dziewczyn z klubu Polonia, młodych filmowców: uczniów Piłkarskiej Trzynastki i podopiecznych Grupy Animacji Społecznej „Rezerwat”, realizujących pod opieką Centrum Sztuki Dziecka film o futbolu oraz dzieci z piłkarskiej Trzynastki.

  •  Forum

„Piłce w kieszeni Vincenta” towarzyszyło będzie dwudniowe forum zatytułowane Sport, sztuka, edukacja humanistyczna, które odbędzie się w dniach 9 i 11 maja w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Wśród prelegentów znajda się miedzy innymi prof. Wojciech Lipoński, wybitny lekkoatleta i znawca olimpizmu oraz psycholog, prof. Stanisław Kowalik. Drugi dzień forum poświęcony jest tematyce, która powinna być szczególnie bliska pedagogom; zapraszamy nauczycieli zarówno języka polskiego jak i WF!

PROGRAM

 Data: 9-11 maja - WARSZTATY, 12 maja - PIKNIK
Godzina: 9.30-12.00 - WARSZTATY, 14.00-18.00 - PIKNIK
Czas trwania warsztatów:2,5 h
Miejsce: Park na Cytadeli mapka
Wiek uczestnika: 7-12 lat, 10-14 lat, 14-16 lat
Wstęp: bezpłatny
Kontakt: wszystkie miejsca na warsztaty są już zarezerwowane, ewentualne zapisy na listę rezerwową prosimy przesyłać mailowo: szkoly@csdpoznan.pl

 

Mecenat

 

ORGANIZATOR

 

WSPÓŁPRACA

       

 

PARTNERZY PROJEKTU

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznania.