12. Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego BIENNALOWA KIESZEŃ VINCENTA

wt., 07/05/2013 do czw., 09/05/2013

Słowo na terytorium sztuki dla dziecka
park na Cytadeli, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Gorąco zapraszamy na autorskie warsztaty kierowane do dzieci i młodzieży, prowadzone przez studentów i młodych artystów z Polski, Czech i Ukrainy. Każdego dnia w godzinach przedpołudniowych w Parku Cytadela równolegle odbędzie się 8 warsztatów twórczych.
Celem projektu jest przedstawienie różnic i podobieństw kulturowych, różnych metod pracy oraz wymiana doświadczeń między pokoleniami. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztatach prosimy o wcześniejszą rezerwację. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenie grupowe i rezerwacja miejsc przyjmowane są pod numerem telefonu: 61 64 64 473, pon.-pt. w godz. 9:00 – 13.00. Warsztaty są bezpłatne.

1. Dotyk słowa

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (Polska)

13-16 lat

Na co dzień otacza nas mnóstwo przeróżnych słów – przeczytanych, zapisanych, usłyszanych, wypowiedzianych. By poczuć, jakie one są, by je zrozumieć wytężamy wszystkie nasze zmysły.
Podczas warsztatów postaramy się przedstawić charakter słów i ich brzmienie za pomocą dotyku. Spróbujemy odpowiedzieć sobie także na pytania: Czy dla każdego z nas dane słowo brzmi tak samo? Co sprawia, że słowa należycie rozumiemy i interpretujemy? Jakie znaczenie ma kontekst, w jakim zostały one umieszczone i sposób ich przekazania?


2. Słowotwór

Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

7-12 lat

Warsztat przygotowany przez grupę przyszłych arteterapeutek, z wykształceniem pedagogicznym i plastycznym. Uczestnictwo w warsztatach pozwoli zapoznać się z wieloma nowymi technikami i środkami wyrazu artystycznego, na przykład: książką artystyczną, kolażem, zastosowaniem typografii, użyciem eko-materiałów i formami przestrzennymi. Ponadto będzie to okazja do dobrej zabawy oraz wspólnej nauki.

 

3. Konstruowanie przez rymowanie

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Polska)

7-12 lat

Zadaniem uczestników jest zbudowanie przestrzennego kaligramu w oparciu o dziecięcy wiersz, jakim jest wyliczanka. Dzieci szukają wizualnych skojarzeń w oparciu o często abstrakcyjne słowa pojawiające się w wyliczance. Uczestnicy uczą się łączyć ze sobą obraz wizualny z tekstem. Dzieci zaznajamiają się przy okazji warsztatu  z taki środkami jak rytm, kształt, kompozycja w przestrzeni. Celem zajęć jest uświadomienie zachodzących korelacji między słowem, a obrazem, a także przeniesienie tych relacji na działanie estetyczno- plastyczne.

 

4. Skojarzenie

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (Polska)

7-12 lat

Warsztaty mają za zadanie za pomocą ekspresji środków plastycznych uczestników przedstawić umiejętnie wyrażenie uczuć, adekwatnie do wylosowanego słowa. Uczestnicy sami drogą eksperymentów dochodzą jak w najlepszy sposób przedstawić stan emocjonalny. Zadaniem każdej grupy jest przedstawić/opisać wylosowane słowo za pomocą nieprzedstawiających środków plastycznych (charakter plamy, linii, kolaż, frotaż, dekalkomania) na kartonach. Warsztaty pokażą jak w przyszłości radzić sobie z potencjalnym stresem.

 

5. Wiersz losowy w przestrzeni parku

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Polska)

7-12 lat

Uczestnicy warsztatu będą działali w nawiązaniu do koncepcji wiersza losowego jednego z przedstawicieli dadaizmu Tristana Tzary z 1916 roku. Słowa zapisane przez młodzież zostaną losowo ułożone w formie wiersza. Następnie za pomocą naturalnych materiałów plastycznych wiersz zapisany zostanie w parku na wcześniej przygotowanych przestrzeniach pomiędzy drzewami.

 

6. Pismo przestrzenne

Uniwersytet w Ostrawie (Czechy)

13-15 lat

Dzieci przygotowują kontury liter i słów z drutu lub gałązek i pokrywają tę konstrukcję bawełną lub wełną. Konstrukcję przymocowuje się do kawałka styropianu, który formuje podstawę rzeźby i nadaje się do pomalowania. Wysokość rzeźby to 20-40 cm. Dzieła można pokazać na wystawie lub zabrać do domu. Nawet niewielkie obiekty nie są zbyt sztywne, dlatego można do pracy użyć tylko drutu, by obiekty miały odpowiednią jakość. Podejmiemy również próbę stworzenia trwałej konstrukcji, która zostanie w przestrzeni parku.

 

7. Forma słowa

Państwowa Akademia Projektowania i Sztuki w Charkowie (Ukraina)

13-16 lat

Autorzy warsztatu wraz z uczestnikami postarają się zamienić niewidoczne bezcielesne słowa w materialne obiekty i przestrzenie. Spróbujemy nadać słowom kształt, który odpowiada ich sensom. Wykorzystując przeciwstawienie pozytywnych i negatywnych znaczeń słów, zrobimy je odczuwalnym narzędziem sztuki.

 

8. Akcja - abstrakcja

Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze Suwałki (Polska)

13-16 lat

Warsztat to zabawa z „językiem reklamy” wychodząca od „abstrakcyjnych” słów takich jak: nieistniejące wyrazy, których używaliśmy w dzieciństwie typu „tupty” zamiast muchy; neologizmy lub neosemantyzmy z języka młodzieżowego jak na przykład „łoś”, „total” czy „ELO”; pojęcia wieloznaczne określające wartości, emocje, relacje, w stylu: miłość, przyjaźń, piękno, dobro. Uczestnicy warsztatu w grupach zaplanują i stworzą kampanie reklamowe wybranym w drodze dyskusji słowom. Będą mieli do dyspozycji różne techniki: graficzne (plakat, baner, logo, koszulka z nadrukiem); przestrzenne (instalacja, makieta); dźwiękowe (slogan, hasło reklamowe, rejestracja głosu, modyfikacja głosu), performatywne (flash-mob, happening, teatralizowana scenka); wideo oraz kombinacje tych technik. Warsztat zakończy się prezentacjami stworzonych przez grupy akcji reklamowych "abstrakcyjnych” słów.

                                       
Warsztatom towarzyszyć będzie dwudniowe, otwarte FORUM Słowo na terytorium sztuki dla dziecka adresowane do uczestników projektu, nauczycieli, opiekunów grup dzieci i młodzieży, studentów. Podczas forum wystąpią zaproszeni goście z autorskimi prezentacjami: Janusz Byszewski (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa), prof. Eugeniusz Józefowski ASP Wrocław, dr Beata Marcinkowska (ASP Łódź) oraz absolwenci uczelni artystycznych z Polski. Forum odbywać się będzie w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, w dniach 7-8 maja, godz. 18.00 i 10 maja o godz. 10.00. Zapraszamy do udziału w forum. Udział w forum jest bezpłatny.

Wszelkich informacji o programie 12. Kieszeni Vincenta udziela Centrum Sztuki Dziecka, Marta Witkowska, tel. 61 646 44 73, mail: mwitkowska@csdpoznan.pl oraz Tadeusz Wieczorek 61 64 64 477.
Więcej na stronie www.csdpoznan.pl i facebooku na profilu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Data: 7-10 maja 2013
Godzina: warsztaty: 10.00 - 12.00

Miejsce: Park Cytadela, WSNHiD w Poznaniu
Wiek uczestnika: warsztaty 7-16 lat, Forum - dorośli
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy
Kontakt: Marta Witkowska, tel. 61 646 44 73, mwitkowska@csdpoznan.pl oraz Tadeusz Wieczorek, tel. 61 646 44 77, twieczorek@csdpoznan.pl

Organizatorzy projektu:

  
Partnerzy:

      

Kurator projektu: art. plastyk Tadeusz Wieczorek
Współpraca: prof. Marcin Berdyszak, Wojciech Nowak, dr Magdalena Parnasow-Kujawa.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznania.

     

PATRONAT MEDIALNY: