Po... Wakacjach z Leonardem

Od 18 lipca w zamkowych salach dzieci spotykały artystów prezentujących swoją twórczość, ale przede wszystkim zachęcających do kreowania własnych dzieł. Powstałe prace dzieci zabierały ze sobą, ale część z nich (przygotowywanych w ramach zadań do wykonania w domu) mogliśmy obejrzeć na wernisażu w ostatnim dniu warsztatów.

Letnie spotkania ze sztuką rozpoczęliśmy dźwiękowo i muzycznie. Dawid Dąbrowski pokazał dzieciom, że każdy przedmiot może być instrumentem. Rozważania nad dźwiękiem i próby wydobycia go z różnych przedmiotów doprowadziły do powstania wielu ciekawych utworów skomponowanych przez dzieci.

Portret renesansowy to warsztat tworzenia portretu "Damy z gronostajem" techniką kolażu. Kilkuosobowe grupy dzieci wydzierały, wycinały i wyklejały własną wariację na temat tego renesansowego obrazu. Warsztat prowadził: Grzegorz Godawa.

Ceramiczne studio Leonarda to warsztat z gliną w roli głównej, zaproponowany przez Katarzynę Poniecką. Dzieci, w grupach lub samodzielnie, zbudowały wiele własnych wersji studia Leonarda. Powstały fantazyjne budowle albo małe budynki, pracownie, pojedyncze rzeźby.

Dorota Terlecka zaprosiła dzieci do obserwowania przyrody. Na warsztatach dzieci  próbowały „wznieść się w powietrze”. Stworzyły małe latające obiekty.

Wielki basen na środku sali był nam potrzebny, aby wodować…
Leonardowicze poszukując odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że przedmioty unoszą się na wodzie, konstruowali nowe pływające maszyny. Tomasz Sokolski przedstawił dzieciom różnorodne rodzaje napędów wodnych, co zainspirowało uczestników do tworzenia balonowo-styropianowo-plastikowych obiektów pływających.

Gdzie Leonardo kupował farby do malowania swoich obrazów? Nie kupował – robił je sam. W czasie warsztatów dzieci wytwarzały farby z jagód, płatków kwiatów, szpinaku, oleju lnianego, malin, buraków, kurkumy, gorczycy. Autorskimi farbami dzieci malowały własne obrazy, które dostarczały wrażeń nie tylko wizualnych, ale i zapachowych. (prowadząca: Katarzyna Bielicka)

Zespół Old Time Radio: Tomasz Garstkowiak, Magdalena Szkudlarek, Piotr Salewski zaprosili dzieci do świata melodii, wyobraźni, na wyprawę do muzycznego lasu… Artyści i dzieci pracowali nad akompaniamentem wokalnym i instrumentalnym z wykorzystaniem rozmaitych instrumentów akustycznych, perkusyjnych i różnych przedmiotów. Opracowali koncepcję udźwiękowienia słuchowiska „W całym lesie niesie się”.
Te muzyczne działania zostały zaprezentowane na koncercie finałowym, na którym zostały również wręczone dyplomy i nagrody związane z tytułem „Artysty renesansowego”.

Wakacje z Leonardem 2012