WAKACJE Z LEONARDEM 2014

Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat do podjęcia twórczych wyzwań podczas Wakacji z Leonardem. W tym roku warsztaty odbywać będą się w Scenie Wspólnej i przestrzeniach Parku Cytadela.

Wakacje z Leonardem to projekt, który zakłada aktywne i twórcze działania dzieci w zetknięciu z wszechstronną działalnością Leonarda da Vinci. Hasłem przewodnim cyklu wakacyjnych zajęć jest przekonanie patrona projektu, że im pełniejsza jest wiedza o świecie i przyrodzie, tym pełniejszą i lepszą będzie sztuka. Spotkania artystów i dzieci przybliżą obraz „człowieka renesansu” i jego dzieł w zakresie architektury, malarstwa i muzyki. Projekt od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci, w tym roku po raz pierwszy warsztaty odbywać będą się w Scenie Wspólnej na Cytadeli, a aktywny tydzień artystycznych zmagań zakończy w niedzielę rodzinny piknik.

PROGRAM:

  • 21 lipca, godz. 10.00 i 12.30

Danuta Milewska
ŚCIEŻKAMI DŹWIĘKÓW

Jakie relacje zachodzą pomiędzy dźwiękiem i obrazem? Jak to wpływa na nasze emocje w trakcie oglądania? A gdyby stworzyć własną ścieżkę dźwiękową? Z bajkowymi instrumentami, takimi jak m.in. karimba, dzwonki anioła czy cytra, wybierzemy się w podróż "ŚCIEŻKAMI DŹWIĘKÓW". Oglądając, klatka po klatce, statyczne obrazy bajki na kliszy celuloidowej oraz podążając za własnymi odczuciami, stworzymy mini orkiestrę, która wg swojego pomysłu i w swoim własnym tempie zagra do wybranej bajki wyświetlanej na domowym projektorze.

 

  • 22 lipca, godz. od 10.00 do 13.30

Marta Wyszyńska
DROGOWSKAZ

Uczestnicy zapoznają się z rzeźbami oraz innymi obiektami znajdującymi się w obrębie poznańskiej Cytadeli (fortyfikacje, muzeum), a w dalszej części warsztatów przedstawią ich wizualizacje lub piktogramy na dużych płaszczyznach. Pod każdym rysunkiem znajdzie się również krótka informacja jak trafić do przedstawianego miejsca. Powstanie Drogowskaz ważnych dla dzieci kierunków i miejsc, wyglądem przypominający konstrukcję do prezentacji plakatów. Drogowskaz przez całe wakacje będzie informował i zapraszał spacerujących po parku do odwiedzenia miejsc wybranych przez uczestników.

 

  • 23 lipca, godz. 10.00 i 12.30

Maria Wyszyńska
MAPA ARTYSTYCZNYCH SKARBÓW

Dzieci podczas spaceru poprzedzającego pracę plastyczną dowiedzą się, że Cytadela nie jest jedynie parkiem. Poznają ważne miejsca takie jak muzeum, fragmenty fortyfikacji, dzwon pokoju, cmentarz żołnierzy różnych narodowości po to, by w kolejnej części warsztatów narysować je na przygotowanych wcześniej, wielkoformatowych mapach. Mapy będą szkicową wersją planu parku wydrukowaną na transparentnym podkładzie co da możliwość zespolenia mapy na pniach drzew wzdłuż alejek Cytadeli. Ostatnim punktem warsztatu będzie zaznaczenie drogi z miejsca, w którym mapa zawiśnie do Sceny Wspólnej.

  • 24 lipca, godz. 10.00 i 12.30

Mirosław Sobieszczański
DLACZEGO BUMERANG WRACA? DOWIEDZ SIĘ I ‘ZRÓB TO SAM’

Na wstępie spotkania z tym niezwykłym przedmiotem uczestnicy dowiedzą się co to jest bumerang i czy wszystkie bumerangi wracają, i od czego to zależy. Historia bumerangu jako przedmiotu, ciekawostki i sporty bumerangowe będą kolejnym punktem zajęć. Po tej dawce informacji i wiedzy przyjdzie czas na samodzielne wykonanie bumerangu, ozdobienie go aborygeńskimi wzorami… no i nauka rzucania…
Czy wszystkie nasze bumerangi do nas wrócą… czy będziemy ich szukać w krzakach parku Cytadela?

  • 25 lipca, godz. 10.00 i 12.30

Jakub Donaj
GENIUSZ I PROSTOTA –CZYLI JAK LEONARDO ZBUDOWAŁ DREWNIANY MOST BEZ UŻYCIA GWOŹDZI, LIN, CZY KLEJU

Leonardo da Vinci jako architekt i budowniczy zasłynął z wykonania kopuł, studni i pawilonów ogrodowych. W swoich projektach wyprzedzał myślenie sobie współczesnych projektując wiatraki, urządzenia wykorzystujące wodę jako źródło energii czy mosty, na których realizację przyszło nam czekać niemal pół wieku. Dla Leonarda najważniejsza była sztuka obserwacji i odpowiadania na aktualne potrzeby. W związku z działaniami wojennymi na dworze Sforzów Leonardo stworzył niezwykły projekt samonośnego mostu, nie wymagającego użycia lin, czy innych łączników. Ta prosta w budowie i demontażu konstrukcja pozwała żołnierzom na przekraczanie rzek, spełniając główne zadanie wyznaczone przez Leonarda: mobilność. Konstrukcja utrzymuje się dzięki własnej wadze, paradoksalnie im bardziej obciążona, tym bardziej stabilna. Ma on formę łuku, stworzonego genialnie z prostych belek blokujących się wzajemnie. I taki właśnie drewniany most, niewymagający użycia kleju, czy lin zbudujemy na warsztatach.

 

Współpraca:

 

Data: 21-27 lipca
Godzina: 10.00 i 12.30 oprócz 22 lipca - jeden warsztat w godz. 10.00-13.30
Czas trwania: 2h, 22 lipca - 3,5h
Miejsce: Scena Wspólna, ul. R. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą
Wiek uczestnika: 7-12 lat
Wstęp: bilety w cenie 10 zł dostępne od 23 czerwca 2014 on-line TUTAJ oraz w Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44. Honorujemy Kartę Rodziny Dużej - 50 % rabatu (tylko w CIM)
Kontakt: rezerwacje@csdpoznan.pl, 61 646 44 73

 

 

Wakacje z Leonardem 2012